Yleisurheilu

Lasten yleisurheilukisat 26.6.2019

 

20 m juoksu

2018 syntyneet

Hilma Kosonen 34,3 s

2017 syntyneet

Taika Paajanen 17,9 s; Tuomas Siitonen 12,3 s; Aatos Lemmetyinen 43,5 s

2016 syntyneet

Nelli Tiainen 10,0 s

 

40 m juoksu

2015 syntyneet

Liida Turtiainen 11,9 s; Maisa Tuunanen 12,2 s; Tiitus Tervonen 13,8 s

2014 syntyneet

Jade Tynkkynen 9,7 s; Sofia Åkerlund 10,4 s; Hilma Lind 10,7 s; Tuukka Pulkkinen 9,5 s; Jiri Makkonen 10,6 s; Veeti Laamanen 10,8 s; Joonas Asikainen 11,8 s; Elmeri Paajanen 13,3 s

2013 syntyneet

Anni Kalliomäki 9,9 s; Onni Turtiainen 8,9 s; Aatu Tervonen 9,2 s; Vilppu Kinnunen 9,3 s; Peetu Siitonen 10,0 s; Samuel Wahl 11,6 s

2012 syntyneet

Aino Mutikainen 8,6 s; Leo Laamanen 8,5 s; Venni Tiimonen 8,8 s

2011 syntyneet

Venla Tiimonen 8,3 s; Otto  Heiskanen 7,7 s; Elias Lattunen 8,6 s; Eemeli Vasara 8,7 s

2010 syntyneet

Nora Kurki 7,5 s; Nea Kurki 7,9 s; Martta Alenius 8,5 s; Tuuli Wahl 9,1 s; Kaapo Pesonen 8,5 s

 

Pituushyppy

2016 syntyneet

Nelli Tiainen 92;

2015 syntyneet

Maisa Tuunanen 125; Liida Turtiainen 100

2014 syntyneet

Jade Tynkkynen 196; Sofia Åkerlund 190; Hilma Lind 148; Tuukka Pulkkinen 182; Veeti Laamanen 159; Elmeri Paajanen 152; Jiri Makkonen 143; Joonas Asikainen 111

2013 syntyneet

Anni Kalliomäki 161; Onni Turtiainen 250; Aatu Tervonen 173; Vilppu Kinnunen 156; Samuel Wahl 149; Peetu Siitonen 122

2012 syntyneet

Aino Mutikainen 227; Vili Tuunanen 198; Leo Laamanen 196; Venni Tiimonen 195

2011 syntyneet

Venla Tiimonen 246; Otto  Heiskanen 250; Eemeli Vasara 222; Elias Lattunen 203

2010 syntyneet

Nea Kurki 287; Nora Kurki 262; Martta Alenius 238; Tuuli Wahl 202; Kaapo Pesonen 237

 

Pallonheitto

2017 syntyneet

Aatos Lemmetyinen 1,69

2016 syntyneet

Nelli Tiainen 2,73; Jake Romeo Tynkkynen 2,35

2015 syntyneet

Maisa Tuunanen 4,28; Liida Turtiainen 313; Tiitus Tervonen 314

2014 syntyneet

Jade Tynkkynen 4,99; Hilma Lind 3,44; Tuukka Pulkkinen 7,21; Veeti Laamanen 7,07; Joonas Asikainen 5,57; Jiri Makkonen 5,49; Elmeri Paajanen 4,02

2013 syntyneet

Anni Kalliomäki 3,91; Aatu Tervonen 12,25; Peetu Siitonen 8,74; Samuel Wahl 8,53; Onni Turtiainen 7,12; Vilppu Kinnunen 6,53

2012 syntyneet

Aino Mutikainen 8,21; Leo Laamanen 13,12; Venni Tiimonen 13,11; Vili Tuunanen 6,78

2011 syntyneet

Venla Tiimonen 10,41; Otto  Heiskanen 14,06; Eemeli Vasara 12,14; Elias Lattunen 9,58

2010 syntyneet

Martta Alenius 13,21; Nea Kurki 11,01; Nora Kurki 10,25; Tuuli Wahl 8,67; Kaapo Pesonen 17,19

 

Lasten yleisurheilukisat ke 31.7.2019

 

20 m juoksu

2017 syntyneet

Tuomas Siitonen 11,8 s, Taika Paajanen 30,8 s

2016 syntyneet

Minttu Laukkanen 8,2, Nelli Tiainen 8,3 s

 

40 m juoksu

2015 syntyneet

Maisa Tuunanen 12,2 s

2014 syntyneet

Jenna Karhu 9,0 s; Miko Tynkkynen 10,2; Jiri Makkonen 10,4; Elmeri Paajanen 11,2 s; Joonas Asikainen 12,1 s; Henry Meijer 12,7

2013 syntyneet

Seela Gardemeister  11,2  s; Vilppu Kinnunen 8,6 s; Peetu Siitonen 10,0 s; Samuel Wahl 12,8 s

2012 syntyneet

Ava Meijer 8,7 s; Jimi Lepistö 7,9 s; Venni Tiimonen 8,3 s; Vili Tuunanen 8,3 s

2011 syntyneet

Elli Tynkkynen 7,5 s; Venla Tiimonen 8,3 s; Eemeli Vasara 8,5 s; Elias Lattunen 8,7 s

2010 syntyneet

Tuuli Wahl 9,3 s

 

Pituushyppy

2016 syntyneet

Nelli Tiainen 114

 2015 syntyneet

Maisa Tuunanen 114

2014 syntyneet

Jenna Karhu 190; Elmeri Paajanen 134; Miko Tynkkynen 133; Henry Meijer 130; Joonas Asikainen 127; Jiri Makkonen 116

2013 syntyneet

Seela Gardemeister 153; Samuel Wahl 163; Peetu Siitonen 150; Vilppu Kinnunen 149

2012 syntyneet

Ava Meijer 212; Venni Tiimonen 238; Jimi Lepistö 234; Vili Tuunanen 197

2011 syntyneet

Elli Tynkkynen 270; Venla Tiimonen 253; Elias Lattunen 218; Eemeli Vasara 211

2010 syntyneet

Iida Tynkkynen 244; Tuuli Wahl 204

 

Pallonheitto

2017 syntyneet

Tuomas Siitonen 1,15 m

2016 syntyneet

Nelli Tiainen 2,00 m

2015 syntyneet

Maisa Tuunanen 3,88 m

2014 syntyneet

Jenna Karhu 4,45 m; Jiri Makkonen 6,80 m; Miko Tynkkynen 5,94 m; Joonas Asikainen 5,13 m; Henry Meijer 3,75 m; Elmeri Paajanen 3,25 m

2013 syntyneet

Seela Gardemeister 4,87 m; Peetu Siitonen 8,50 m; Samuel Wahl 6,66 m; Vilppu Kinnunen 6,42 m

2012 syntyneet

Ava Meijer 8,08 m; Jimi Lepistö 17,22 m; Venni Tiimonen 12,70 m; Vili Tuunanen 9,90 m

2011 syntyneet

Venla Tiimonen 10,10 m; Eemeli Vasara 13,14 m; Elias Lattunen 9,54 m

2010 syntyneet

Iida Tynkkynen 14,60 m; Tuuli Wahl 8,00 m

 

Lasten yleisurheilukisat ke 28.8.2019

 

100 m juoksu

2017 syntyneet

Kaapo Kero 53,10 s

2015 syntyneet

Liida Turtiainen 31,3 s; Maisa Tuunanen 32,6 s

2014 syntyneet

Jere Kokki 32,7 s

 

300 m juoksu

2014 syntyneet

Tuukka Pulkkinen 1.36,4; Joonatan Kero 1.38,3; Jiri Makkonen 1.58,8; Elmeri Paajanen 2.04,1; Joonas Asikainen 3.17,0; Veeti Laamanen DNF

2013 syntyneet

Anni Kalliomäki 1.34,8; Onni Turtiainen 1.19,5; Seva Gulevich 1.25,3; Aatu Tervonen 1.32,0; Vilppu Kinnunen 1.34,2; Peetu Siitonen DNF

2012 syntyneet

Aino Mutikainen 1.15,0; Jimi Lepistö 1.13,9; Venni Tiimonen 1.14,7s; Leo Laamanen 1.26,7; Vili Tuunanen 1.36,9

2011 syntyneet

Elli Tynkkynen 1.02,6; Venla Tiimonen 1.12,4; Lumi Seppänen 1.18,1; Otto  Heiskanen 1.11,7; Gleb Gulevich 1.16,2; Eemeli Vasara 1.17,8; Elias Lattunen 1.19,0

2010 syntyneet

Iida Tynkkynen 1.07,0; Kaapo Pesonen 1.16,4

 

Pituushyppy

2017 syntyneet

Kaapo Kero 53

2015 syntyneet

Maisa Tuunanen 122

2014 syntyneet

Tuukka Pulkkinen 176; Joonas Asikainen 158; Elmeri Paajanen 152; Veeti Laamanen 150; Jiri Makkonen 146

Joonatan Kero 126; Jere Kokki 111

2013 syntyneet

Anni Kalliomäki 163; Seva Gulevich 248; Aatu Tervonen 227; Onni Turtiainen 200; Vilppu Kinnunen 180; Peetu Siitonen 149

2012 syntyneet

Aino Mutikainen 196; Jimi Lepistö 219; Venni Tiimonen 215; Vili Tuunanen 198

2011 syntyneet

Elli Tynkkynen 282; Venla Tiimonen 260; Lumi Seppänen 250; Gleb Gulevich 267; Otto  Heiskanen 255; Elias Lattunen 216; Eemeli Vasara 206

2010 syntyneet

Iida Tynkkynen 282; Kaapo Pesonen 192

 

Pallonheitto

2017 syntyneet

Kaapo Kero 2,50 m

2015 syntyneet

Maisa Tuunanen 4,95 m; Liida Turtiainen 4,18 m

2014 syntyneet

Veeti Laamanen 9,01 m; Tuukka Pulkkinen 8,99 m; Joonatan Kero 6,95 m; Joonas Asikainen 6,03 m; Jere Kokki 5,09 m; Jiri Makkonen 4,92 m; Elmeri Paajanen 3,83 m

2013 syntyneet

Anni Kalliomäki 4,14 m; Aatu Tervonen 13,62 m; Onni Turtiainen 11,35 m; Peetu Siitonen 10,12 m; Seva Gulevich 8,97 m; Vilppu Kinnunen 7,00 m

2012 syntyneet

Aino Mutikainen 8,67 m; Jimi Lepistö 17,75 m; Leo Laamanen 14,17 m; Venni Tiimonen 12,59 m; Vili Tuunanen 9,85 m

2011 syntyneet

Lumi Seppänen 10,08 m; Venla Tiimonen 8,53 m; Gleb Gulevich 15,43 m; Eemeli Vasara 13,78 m; Otto  Heiskanen 12,58 m; Elias Lattunen 11,87 m

2010 syntyneet

Iida Tynkkynen 12,57 m; Kaapo Pesonen 17,53 m

 

Seurakisat Punkaharju 30.8.2016

P 4 Pituushyppy

1) Venni Tiimonen 158

P5 Pituushyppy

1) Otto Heiskanen 204

T5 Pituushyppy

1) Venla Tiimonen 191

T6 Pituushyppy

1) Lilja Repo 211; 2) Oona Lind 210; 3) Iida Tynkkynen 194; 3) Venla Turtiainen 130

T8 Pituushyppy

1) Aino Heiskanen 271

T11 Pituushyppy

1) Aada Heiskanen 394;; 2) Kiira Kyhyräinen 385; 3) Saga Kyhyräinen 357

 

P 4 40m

1) Venni Tiimonen 13,1

P5 40m

1) Otto Heiskanen 9,9

T5 40m

1) Venla Tiimonen 11,6

T6 40m

1) Iida Tynkkynen 9,4; 2) Lilja Repo 9,9; 3) Oona Lind 10,7; 4) Venla Turtiainen 12,5

T8 40m

1) Aino Heiskanen 7,9

T11 40m

1) Aada Heiskanen 6,1; 2) Saga Kyhyräinen 6,2; 3) Kiira Kyhyräinen 6,5

 

P 4 Pallon heitto

1) Venni Tiimonen 6,11

P5 Pallon heitto

1 ) Otto Heiskanen 10,06

T5 Pallon heitto

1) Venla Tiimonen 4,87

T6 Pallon heitto

1) Lilja Repo 11,72; 2) Iida Tynkkynen 10,28; 3) Venla Turtiainen 6,05; 4) Oona Lind 5,61

T8 Pallon heitto

1) Aino Heiskanen 12,12

T11 Pallon heitto

1) Aada Heiskanen 28,42; 2) Kiira Kyhyräinen 23,83; 3) Saga Kyhyräinen 20,70

 

 

300m 4 – 11 v

1) Aada Heiskanen 56,3; 2) Kiira Kyhyräinen 56,9; 3) Saga Kyhyräinen 57,6; 4) Iida Tynkkynen 1:31,7; 5) Lilja Repo 1:42,0; 5) Otto Heiskanen 1:46,2

 

Seurakisat Punkaharju 26.7.2016

P 4 Pituushyppy

1) Venni Tiimonen 89

P5 Pituushyppy

1) Otto Heiskanen 128

P7 Pituushyppy

1) Ode Ant-Wuorinen 234; 2) Lenni Suomalainen 245

T4 Pituushyppy

1) Nuppu Ant-Wuorinen 139; 2) Linnea Suomalainen 126; 3) Aino Mutikainen 104

T5 Pituushyppy

1) Venla Tiimonen 173

T6 Pituushyppy

1) Lilja Repo 190; 2) Nea Nevalainen 186; 3) Iida Tynkkynen 180; 3) Veera Laukkanen 180; 4) Oona Lind 157; 5) Venla Turtiainen 126

T7 Pituushyppy

1) Vilma Ulvinen 268

T8 Pituushyppy

1) Aino Heiskanen 273; 2) Emmi Kosonen 269

T9 Pituushyppy

1) Julia Ant-Wuorinen 320

T11 Pituushyppy

1) Kiira Kyhyräinen 417; 2) Aada Heiskanen 376; 3) Saga Kyhyräinen 364

T13 Pituushyppy

1) Aada Kyhyräinen 428

 

P 4 40m

1) Jonne Ulvinen 10,7; 2) Venni Tiimonen 13,0

P5 40m

1 ) Otto Heiskanen 9,8

P7 40m

1) Ode Ant-Wuorinen 8,5; 2) Lenni Suomalainen 8,3

T4 40m

1) Nuppu Ant-Wuorinen 9,4; 2) Linnea Suomalainen 12,7; 3) Aino Mutikainen 14,9

T5 40m

1) Venla Tiimonen 11,5

T6 40m

1) Nea Nevalainen 7,9; 2) Iida Tynkkynen 9,6; 3) Lilja Repo 9,9; 4) Oona Lind 10,0; 5) Venla Turtiainen 12,0; 6) Veera Laukkanen 16,0

T8 40m

1) Aino Heiskanen 8,0; 2) Emmi Kosonen 8,7

T9 40m

1) Julia Ant-Wuorinen 7,1

T11 40m

1) Kiira Kyhyräinen 6,4; 2) Aada Heiskanen 6,6 3) Saga Kyhyräinen 6,8

T13 40m

1) Aada Kyhyräinen 6,7

P 4 Pallon heitto

1) Jonne Ulvinen 8,40; 2) Venni Tiimonen 5,85

P5 Pallon heitto

1 ) Otto Heiskanen 10,00

P7 Pallon heitto

1) Ode Ant-Wuorinen 11,80; 2) Lenni Suomalainen 11,48

T4 Pallon heitto

1) Nuppu Ant-Wuorinen 4,30; 2) Linnea Suomalainen 3,35

T5 Pallon heitto

1) Elli Tynkkynen 4,90; 2) Aino Mutikainen 3,10

T6 Pallon heitto

1) Lilja Repo 10,10; 2) Veera Laukkanen 10,05; 3) Oona Lind 9,18; 4) Nea Nevalainen 8,70; 5) Iida Tynkkynen 7,00; 6) Venla Turtiainen 4,95;

T7 Pallon heitto

1) Vilma Ulvinen 9,40

T8 Pallon heitto

1) Aino Heiskanen 10,90; 2) Emmi Kosonen 9,65

T9 Pallon heitto

1) Julia Ant-Wuorinen 15,85

T11 Pallon heitto

1) Aada Heiskanen 28,75; 2) Kiira Kyhyräinen 26,00; 3) Saga Kyhyräinen 19,70

 

 

P5 300m

1 ) Otto Heiskanen 1:39

P7 300m

1) Ode Ant-Wuorinen 1:25

T4 40m

1) Nuppu Ant-Wuorinen 1:45; 2) Aino Mutikainen 1:56

T5 300m

1) Venla Tiimonen 1:47

T6 300m

1) Nea Nevalainen 1:16; 2) Oona Lind 1:42

T8 300m

1) Emmi Kosonen 1:14; 2) Aino Heiskanen 1:15

T9 300m

1) Julia Ant-Wuorinen 1:02

T11 300m

1) Aada Heiskanen 0:56; 2) Kiira Kyhyräinen 0:56; 3) Saga Kyhyräinen 1:00

T13 300m

1) Aada Kyhyräinen 0:59

 

 

SEURAKISAT 5.7.2016 TULOKSET

P2 Pituushyppy

1) Jiri Makkonen 15

P 4 Pituushyppy

1) Venni Tiimonen 80

P5 Pituushyppy

1) Otto Heiskanen 158; 2) Niklas Kosonen 151

P7 Pituushyppy

1) Ode Ant-Wuorinen 236; 2) Luka Puustinen 233

P10 Pituushyppy

1) Onni Rinkinen 354;

P13 Pituushyppy

1) Joona Leinonen 312

T4 Pituushyppy

1) Nuppu Ant-Wuorinen 129; 2) Aino Mutikainen 100

T5 Pituushyppy

1) Venla Tiimonen 156; 2) Moona Paakkunainen 126; 3) Lumi Seppänen 120

T6 Pituushyppy

1) Nea Nevalainen 202; 2) Lilja Repo 164; 3) Veera Laukkanen 150; 4) Venla Turtiainen 128

T8 Pituushyppy

1) Aino Heiskanen 244; 2) Emmi Kosonen 241

T9 Pituushyppy

1) Julia Ant-Wuorinen 332

T11 Pituushyppy

1) Kiira Kyhyräinen 363; 2) Aada Heiskanen 355; 3) Saga Kyhyräinen 348; 4) Hymy Leinonen 329

 

P2 ja nuoremmat 40m

1) Jiri Makkonen 23,8; 2) Lauri Puustinen 40,1

P 4 40m

Venni Tiimonen 12,9

P5 40m

1 ) Otto Heiskanen 10,2; 2) Niklas Kosonen 12,1

P7 40m

1) Ode Ant-Wuorinen 8,2; 2) Luka Puustinen 9,2

P10 40m

Onni Rinkinen 7,1

 P13 40m

1) Joona Leinonen 7,3

T4 40m

1) Nuppu Ant-Wuorinen 10,3; 2) Aino Mutikainen 13,4

T5 40m

1) Moona Paakkunainen 11,2; 2) Venla Tiimonen 11,5; 3) Lumi Seppänen 13,9

T6 40m

1) Nea Nevalainen 9,9; 2) Lilja Repo 10,0; 3) Venla Turtiainen 11,7

T8 40m

1) Aino Heiskanen 8,0; 2) Emmi Kosonen 8,7

T9 40m

1) Julia Ant-Wuorinen 6,9

T11 40m

1) Hymy Leinonen 6,2; 2) Kiira Kyhyräinen 6,4; 3) Saga Kyhyräinen 6,5; 4) Aada Heiskanen 6,6

 

Punkaharjun Urheilijat Seurakisat 14.7.2015

Nimi; Keihäänheitto (m); Pituus (cm); 300m (min:s)

Ant-Wuorinen Emily; --; 0,88; 2:28

Ant-Wuorinen Julia; 5,3; 3,08; 1:06

Ant-Wuorinen Noel; 5,25; 1,8; 1:27

Carlson Annabel; 4,85; 1,36; 1:28

Carlson Lina; 6,35; 2,32; 1:14

Carlson Maximus; 5,9; 2,26; 1:13

Haavisto Aleksis; 2,85; 1,33; 2:35

Heinonen Kerttu; 6,05; 1,69; 1:35

Konnu Lotta; 7,05; --; --                                  

Laukkanen Siiri; 3,75; 1,84; 1:33

Lietolahti Tilda; 1,7; 0,97; 2:45

Nikkanen Helmi; 6; 2,02; 1:17

Paakkunainen Moona; 3,4; 1,13; 2:02

Rinkinen Onni; 10,25; 3,4; 1:03

Saksa Johannes; 3,9; 1,57; 1:58

Silvennoinen Neela; 4,45; 1,65; 1:23

Suomalainen Lenni; 4,3; 1,54; 1:26

Tiimonen Venla; 2,3; 1,25; 1:57

Tiimonen Venni; 2,5; 0,6; 3:00

Tirronen Iina; 5,1; 1,76; 1:39

Toropainen Nelli; 5,05; 1,94; 1:33

Ulvinen Vilma; 3,7; 209; 2:02

 

Punkaharjun Urheilijat Seurakisat 30.6.2015

Nimi; Pallonheitto (m); Pituus (cm); 40m (s)

Onni Rinkinen: 21,6; 339; 7,1

Väinö Neuvonen: 12,3; 234; 8,5

Vili Toropainen: 21,8; 251; 7,7

Jonne Ulvinen: 2,7; 96; 13,8

Aleksis Haavisto: 4; 111; 13,4

Väinö-Olavi Haavisto: 1,3; 48; 20,7

Annika Pekonen: 5,8; 158; 10,9

Nelli Toropainen: 10,1; 158; 8,2

Nea Punnonen: 11,4; 195; 8,9

Niko Punnonen: 12,4; 153; 10,8

Julia Ant-Wuorinen: 13; 296; 7,6

Lari Sirenius: 4; 112; 13,6

Leevi Sirenius: 3,1; 54; 15,4

Lina Carlsson: 10,4; 219; 7,8

Emily Ant-Wuorinen: 3,3; 66; 14,1

Linus Silvennoinen: 8; 122; 12,8

Lenni Suomalainen: 10,8; 125; 9,4

Aino Heiskanen: 10,5; 185; 9,1

Kiira: 24,5; 347; 6,7

Otto Heiskanen: 6,8; 147; 11,2

Aada Heiskanen: 21,3; 306; 7,2

Saaga: 14,7; 318; 7,1

Neela Silvennoinen: 7; 145; 9,4

Vilma Ulvinen: 7,8; 188; 9

Veera Laukkanen: 5,8; - ; 12,9

Venla Tiimonen: 4,5; 132; 12

Venni Tiimonen: 2,6; 84; 16,2

Niklas: 4,4; 108; 13,8

 

Punkaharjun urheilijat avoin aluekilpailu 10.8.2014

Kiekonheitto:

P9: 1) Isko Kovanen KerimU 15,02

P11: 1) Arttu Härkönen SavonlRie 27,98; 2) Jooseppi Sallinen SavonlRie 20,53

P13: 1) Severi Niittymäki SavonlRie 21,88

T9: 1) Vilma Härkönen SavonlRie 11,14; 2) Oona Immonen SavonlRie 7,57; 3) Veera Niittymäki SavonlRie 7,09; 4) Jemina Nikkanen SavonlRie 6,43

T11: 1) Nea Luukkonen PuumalViri         22,36

T:12: 1) Minttu Kovanen KerimU 27,57

T14: 1) Minttu Kovanen KerimU 24,39

T16: 1) Henna Sallinen SavonlRie 35,73

 

Korkeushyppy:

P11: 1) Jooseppi Sallinen SavonlRie 115

P13: 1) Severi Niittymäki SavonlRie 144

T9: 1) Veera Niittymäki SavonlRie 80

T11: 1) Maija Tiainen SavonlRie 120

T14: 1) Etti Mehtonen SavonlRie 141

 

Pituushyppy:

P9: 1) Onni Rinkinen PunkahU 341

P11: 1) Jooseppi Sallinen SavonlRie 394

T9 : 1) Vilma Härkönen SavonlRie 301; 2) Oona Immonen SavonlRie 292; 3) Jemina Nikkanen SavonlRie 258; 4) Veera Niittymäki SavonlRie 224

 

T9 40m (käsiajanotto)

1) Vilma Härkönen SavonlRie 7,5; 2) Oona Immonen SavonlRie 7,6; 3) Jemina Nikkanen SavonlRie 7,8; 4) Veera Niittymäki SavonlRie 8,7

Punkaharjun urheilijat avoin aluekilpailu 13.7.2014

 

P9 kiekko: 1) Isko Kovanen KerimU 15,95

P11 Kiekko: 1) Jooseppi Sallinen SavonlRie 24,79; 2) Arttu Härkönen SavonlRie 22,99; 3) Arttu Turtiainen KerimU 19,20; 4) Niklas Makkonen KerimU 17,33

P12 Kiekko: 1) Juho Heikkonen PunkahU 20,31

P14 Kiekko: 1) Simo Kosonen  PunkahU  30,52

M17 Kiekko: 1) Olli Sairanen LuumäenPoj 42,97

T11 kiekko: 1) Nea Luukkonen PuumalViri 22,77

T:12 Kiekko: 1) Minttu Kovanen KerimU 25,00

T16 Kiekko: 1) Henna Sallinen SavonlRie 39,05

 

P9 kuula: 1) Isko Kovanen KerimU 5,98; 2) Aapo Turtiainen KerimU 4,76

P 11 Kuula: 1) Arttu Turtiainen KerimU 8,85; 2) Arttu Härkönen SavonlRie 8,08; 3) Jooseppi Sallinen SavonlRie 7,82; 4) Niklas Makkonen KerimU 7,78

P12 Kuula: 1) Veikka Mahkonen PunkahU 6,64

M17 Kuula: 1) Olli Sairanen LuumäenPoj 13,75

T9 Kuula: 1) Vilma Härkönen SavonlRie 4,40

T10 Kuula: 1) Iida-Emilia Kaiponen SavonlRie 5,70

T11 kuula: 1) Nea Luukkonen PuumalViri 7,19

T:12 Kuula: 1) Minttu Kovanen KerimU 7,08

T16 Kiekko: 1) Henna Sallinen SavonlRie 13,80

 

P9 Pituushyppy: 1) Onni Rinkinen PunkahU 3,01; 2) Aapo Turtiainen KerimU 2,72; 3) Väinö Neuvonen PunkahU 2,19

P11 Pituushyppy: 1) Jooseppi Sallinen SavonlRie 4,02; 2) Niklas Makkonen KerimU 3,56;

P12 Pituushyppy: 1) Juho Heikkonen PunkahU 3,47; 2) Veikka Mahkonen PunkahU 3,23

T9 Pituushyppy: 1) Vilma Härkönen SavonlRie 2,85; 2) Lilli Tiainen KerimU 2,13

T10 Pituushyppy: 1) Iida-Emilia Kaiponen                     SavonlRie 3,24

 

P9 Korkeushyppy: 1) Onni Rinkinen PunkahU 93; 2) Väinö Neuvonen PunkahU 78

P11 Korkeushyppy: 1) Niklas Makkonen KerimU 123; 2) Jooseppi Sallinen SavonlRie 123

P12 Korkeushyppy: 1) Veikka Mahkonen PunkahU 114; 2) Juho Heikkonen PunkahU 111

T10 Korkeushyppy: 1) Iida-Emilia Kaiponen SavonlRie 105

 

Punkaharjun seurakisat 1.7.2014 tulokset

 

40m juoksu:

P2: 1) Venni Tiimonen 25,9

P8: 1) Onni Rinkinen 7,6

P9: 1) Topias Paananen 8,2

P12: Veikka Mahkonen 7,0

T6: 1) Alisa Paananen 10,3

T8: 1) Alina Jaatinen 8,8

T10: 1) Nea Kuuramaa 7,4

60m juoksu:

P2: 1) Venni Tiimonen 39,1

P8: 1) Onni Rinkinen 11,1

P12: Veikka Mahkonen 10,1

T6: 1) Alisa Paananen 15,2

T8: 1) Alina Jaatinen 12,4

T10: 1) Nea Kuuramaa 10,6

300m juoksu:

P8: 1) Onni Rinkinen 1.15,7

P12: Veikka Mahkonen 1.13,8

T10: 1) Nea Kuuramaa 1.15,9

Pallon heitto:

P2: 1) Venni Tiimonen 2,09

P8: 1) Onni Rinkinen 12,15

P9: 1) Topias Paananen 22,19

P12: Veikka Mahkonen 26,28

T3: 1) Venla Tiimonen 1,17

T6: 1) Alisa Paananen 7,15

T8: 1) Alina Jaatinen 12,81

T10: 1) Nea Kuuramaa 14,75

Keihään heitto:

P2: 1) Venni Tiimonen 1,26

P8: 1) Onni Rinkinen 8,23

P9: 1) Topias Paananen 10,02

P12: Veikka Mahkonen 22,53

T8: 1) Alina Jaatinen 7,12

T10: 1) Nea Kuuramaa 8,94

Pituushyppy:

P2: 1) Venni Tiimonen 0,30

P8: 1) Onni Rinkinen 302

P9: 1) Topias Paananen 261

P12: Veikka Mahkonen 340

T6: 1) Alisa Paananen 190

T8: 1) Alina Jaatinen 264

T10: 1) Nea Kuuramaa 322

 

Punkaharjun urheilijat avoin aluekilpailu 15.6.2014

 

P9 kiekko: 1) Isko Kovanen KerimU 15,65

P14 Kiekko: 1) Simo Kosonen PunkahU 33,92

T11 kiekko: 1) Nea Luukkonen PuumalViri 23,55

 

P9 kuula: 1) Isko Kovanen KerimU 6,27

P14 kuula: 1) Simo Kosonen PunkahU 10,73

T11 kuula: 1) Nea Luukkonen PuumalViri 6,96

 

P9 Pituushyppy: 1) Onni Rinkinen PunkahU 314

 

P9 Korkeus: 1) Onni Rinkinen PunkahU 90

 

Punkaharjun seurakisat 10.6.2014 tulokset

 

Pituushyppy:

P7: 1) Vili Toropainen 240

P8: 1) Onni Rinkinen 324; 2) Väinö Neuvonen 279; 3) Kaapo Koponen 235

P12: Veikka Mahkonen 353

T5: 1) Nelli Toropainen 164; 2) Iida Martikainen 121

T6: 1) Unni Laine 160

T8: 1)  Alina Jaatinen 291

T11: 1) Sonja Martikainen 294

 

40m juoksu:

P4: 1) Eppu Tonteri 10,9

P7: 1) Vili Toropainen 6,6

P8: 1) Onni Rinkinen 6,5; 2) Kaapo Koponen 7,5; 3) Väinö Neuvonen 7,7

P12: Veikka Mahkonen 6,4

T2: Sanni Tonteri 16,8

T5: 1) Vilma Ulvinen 8,6 2) Iida Martikainen 8,7; 3) Nelli Toropainen 9,0

T6: 1) Unni Laine 8,9

T8: 1)  Anni Pikkur 9,6

T11: 1) Sonja Martikainen 7,2

 

Pallon heitto:

P4: 1) Eppu Tonteri 5,48

P7: 1) Vili Toropainen 13,97

P8: 1) Onni Rinkinen 15,10; 2) Kaapo Koponen 12,70; 3) Väinö Neuvonen 11,19

P12: Veikka Mahkonen 24,88

T2: Sanni Tonteri 1,05

T5: 1) Vilma Ulvinen 6,45 2) Nelli Toropainen 6,03; 3) Iida Martikainen 3,02

T6: 1) Unni Laine 6,85

T8: 1)  Anni Pikkur 4,26

T8: 1)  Alina Jaatinen 15,62

T11: 1) Sonja Martikainen 16,52

Avoin aluekilpailu 25.5.2014 Punkaharjun yleisurheilukenttä

 

 

P9 Kiekko (600g): 1) Isko Kovanen KerimUrh 15,37

P9 Kuula (2kg): 1) Isko Kovanen KerimUrh 5,72

P9 Pituushyppy: 1) Onni Rinkinen PunkahU 318

P9 40m (käsiajanotto): 1) Onni Rinkinen PunkahU 7,8

P11 Kiekko(600g): 1) Jooseppi Sallinen SavonlRie 20,65

P11 Kuula (2,5kg): 1) Jooseppi Sallinen SavonlRie 7,50

P11 Pituushyppy: 1) Jooseppi Sallinen SavonlRie 392

P12 Kiekko (750g): 1) Juho Heikkonen PunkahUrh 20,97

P14 Kiekko (1000g): 1) Simo Kosonen PunkahUrh 31,00

P14 Kuula (4kg): 1) Simo Kosonen PunkahUrh 10,88

 

T9 Kiekko (600g): 1) Mira Saikkonen ParikUrh 7,50

T9 Kuula (2kg): 1) Mira Saikkonen ParikUrh 3,48

T9 Pituushyppy: 1) Mira Saikkonen ParikUrh 263

T9 40m (käsiajanotto): 1) Mira Saikkonen ParikUrh 8,0

T10 Pituushyppy: 1) Nelli Paloheimo SavonlRie 367

T10 60m (käsiajanotto): Nelli Paloheimo SavonlRie 10,0

T11 Kiekko (600g): 1) Tara Saikkonen ParikUrh 19,20

T11 Kuula (2kg): 1) Tara Saikkonen ParikUrh 7,97

T11 Pituushyppy: 1) Tara Saikkonen ParikUrh 392

T11 60m (käsiajanotto): 1) Tara Saikkonen ParikUrh 9,9

T12 Kiekko (600g): 1) Minttu Kovanen KerimUrh 22,61

T12 Kuula (2,5kg): 1) Minttu Kovanen KerimUrh 6,45

T14 Kiekko (750g): 1) Iines Joronen ParikUrh  16,87

T14 Kuula (3kg): 1) Iines Joronen ParikUrh  7,10

N17 Kiekko (1000g): 1) Henna Sallinen SavonlRie 37,26

N17 Kuula (5kg): 1) Henna Sallinen SavonlRie 13,56

 

Punkaharjun luokittelukisojen tulokset 1.9.2013

Kiekon luokittelukilpailu:

P13 (600g): 1) Simo Kosonen PunkahU 37,89

P11 (600g): 1) Juho Heikkonen PunkahU 21,77

P7 (600g): 1) Isko Kovanen KerimU 11,97

T11 (600g): 1) Minttu Kovanen KerimU 22,86; 2) Nea Roiha PunkahU 19,01

Kuulan luokittelukilpailu:

M17 (5kg): 1) Mikko Holi PunkahU 14,66

P13 (3kg): 1) Simo Kosonen PunkahU 10,55

P11 (2,5kg): 1) Veikka Mahkonen PunkahU 6,60

P7 (2kg): 1) Isko Kovanen KerimU 4,95; 2) Joel Tynkkynen PunkahU 3,23

T14 (3kg): 1) Tiia Mahkonen PunkahU 8,42

T11 (2kg): 1) Nea Roiha PunkahU 8,19; 2) Minttu Kovanen KerimU 6,95

T10 (2kg): 1) Maria Tynkkynen PunkahU 4,63

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

Punkaharjun luokittelukisojen 11.8.2013 tulokset

Kiekon luokittelukilpailu:

M19 (1750g): 1) Mikko Holi PunkahU 41,45; 2) Olli Sairanen LuumPo 36,55

M17 (1500g): 1) Mikko Holi PunkahU 45,33; 2) Olli Sairanen LuumPo 40,70

P13 (600g): 1) Simo Kosonen PunkahU 36,52

P11 (600g): 1) Veijo Majuri PuumVi 19,82

P10 (600g): 1) Arttu Turtiainen KerimU 21,76; 2) Juha Karjunen PyhäsU 19,00

P9 (600g): 1) Juho Suvanto ImatrU 14,87

P7 (600g): 1) Isko Kovanen KerimU 10,86

T15 (750G): 1) Laura Karjunen PyhäsU 33,66

T11 (600g): 1) Minttu Kovanen KerimU 21,95; 2) Nea Roiha PunkahU 17,89

T10 (600g): 1) Nea Luukkonen PuumalVi 19,96

T6 (600g): Iida Suvanto ImatrU 14,87

Kuulan luokittelukilpailu:

M17 (5kg): 1) Olli Sairanen LuumPo 12,16

P14 (4kg): 1) Mika Pesonen JuvanU 9,61

P13 (3kg): 1) Simo Kosonen PunkahU 10,21

P12 (3kg): 1) Markus Pesonen JuvanU 5,44

P11 (2,5kg): 1) Veijo Majuri PuumVi 7,51; 2) Veikka Mahkonen PunkahU 5,97

P10 (2,5kg): 1) Arttu Turtiainen KerimU 8,02; 2) Manu Pesonen JuvanU 5,27

P9 (2kg): 1) Juho Suvanto ImatrU 6,63

P7 (2kg): 1) Isko Kovanen KerimU 4,16; 2) Martti Pesonen JuvanU 3,70; 3) Joel Tynkkynen PunkahU 3,37

T15 (3kg): 1) Laura Karjunen PyhäsU 9,22

T14 (3kg): 1) Tiia Mahkonen PunkahU 7,69

T11 (2kg): 1) Nea Roiha PunkahU 8,78; 2) Minttu Kovanen KerimU 6,18

T10 (2kg): 1) Nea Luukkonen PuumalVi 5,89; 2) Maria Tynkkynen PunkahU 5,25

T9 (2kg): 1) Siiri Nyyssönen SavonlRie 4,46; 2) Nea Kauramaa SavonlJyry 4,41

T8 (2kg): Iida Suvanto ImatrU 3,13

Pituushypyn luokittelukilpailu:

P11: 1) Veikka Mahkonen PunkahU 346

P9: 1) Juho Suvanto ImatrU 339

P7: 1) Joel Tynkkynen PunkahU 245

T11: 1) Tanja Kokkonen SavonlRie 411; 2) Nea Roiha PunkahU 356

T9: 1) Siiri Nyyssönen SavonlRie 359; 2) Nea Kuuramaa SavonlJyry 300

T8: Iida Suvanto ImatrU 250

60m juoksu (käsiajanotto):

T11: 1) Tanja Kokkonen SavonlRie 9,4; 2) Nea Roiha PunkahU 10,5

40m juoksu (käsiajanotto):

P9: 1) Juho Suvanto ImatrU 7,8

P7: 1) Joel Tynkkynen PunkahU 8,7

T10: 1) Maria Tynkkynen PunkahU 7,9

T9: 1) Siiri Nyyssönen SavonlRie 7,3; 2) Nea Kuuramaa SavonlJyry 8,0

T8: Iida Suvanto ImatrU 8,5

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

Punkaharjun moniottelu 28.7.2013 (kolmiottelu = kuula-pituus-pikamatka)

P12: 1) Severi Niittymäki SavonlRie (5,85 – 393 - 9,45) 800pist.

P11: 1) Juho Heikkonen PunkahU (5,88 – 355 - 9,72) 704pist.

P10: 1) Arttu Härkönen SavonlRie (7,92 – 336 - 10,48) 707pist.; 2) Kalle Himanen JuvanU (6,12 – 351 - 9,86) 692pist.

P9: 1) Petteri Kankkunen KeskUudenmaanYleisU (6,37 – 324 - 6,83) 698pist. ; 2) Oskari Päkkilä MerikoskiSP (4,58 – 304 - 7,52) 468pist.

T11: 1) Laura Kankkunen KeskUudenmaanYleisU (8,89 – 407 - 8,88) 1099pist.

T10: 1) Saara Niittymäki SavonlRie (5,79 – 319 - 10,48) 569pist.

T9: 1) Saara Himanen JuvanU (3,58 – 290 - 7,15) 456pist.; 2) Iida-Emilia Kaiponen SavonlRie (4,31 – 295 - 7,52) 445pist.

T 7: 1) Vilma Härkönen SavonlRie (3,24 – 305 - 7,54) 403pist.; 2) Erika Kankkunen KeskUudenmaanYleisU (3,68 – 241 - 8,23) 299pist.

T 6: 1) Ella-Sofia Kaiponen SavonlRie (3,18 – 233 - 7,58) 326pist.; 2) Iida Suvanto ImatrU (3,27 – 243 - 8,37) 272pist.; 3) Veera Niittymäki SavonlRie (2,74 - 213 - 9,06) 194pist.

 

  -------------------------------------------------------------------------------------------

Punkaharjun luokittelukisojen 14.7.2013 tulokset

Kiekon luokittelukilpailu:

P13 (600g): 1) Simo Kosonen PunkahU 35,25

P11 (600g): 1) Matias Hyvönen MäntsU 22,77; 2) Juho Heikkonen PunkahU 20,71

P10 (600g): 1) Arttu Turtiainen KerimU 23,89; 2) Jooseppi Sallinen SavonlRie 20,01

P9 (600g): 1) Juho Suvanto ImatrU 13,42; 2) Lasse Peltonen Hirvelän Hirvet 11,94

P7 (600g): 1) Isko Kovanen KerimU 10,82

T15 (750G): 1) Henna Sallinen SavonlRie 34,21

T13 (600g): 1) Riikka Peltonen HirvelänHirvet 21,30

T11 (600g): 1) Liisa Peltonen HirvelänHirvet 18,24; 2) Nea Roiha PunkahU 17,88; 3) Minttu Kovanen KerimU 15,09

T10 (600g): 1) Nea Luukkonen PuumalVi 22,01

T8 (600g): Iida Suvanto ImatrU 7,51

Kuulan luokittelukilpailu:

P13 (3kg): 1) Simo Kosonen PunkahU 10,21

P11 (2,5kg): 1) Matias Hyvönen MäntsU 8,39; 2) Veijo Majuri PuumalVi 7,57; 3) Veikka Mahkonen PunkahU 5,62; 4) Juho Heikkonen PunkahU 5,29

P10 (2,5kg): 1) Arttu Turtiainen KerimU 7,41; 2) Jooseppi Sallinen SavonlRie 6,69

P9 (2kg): 1) Juho Suvanto ImatrU 5,78; 2) Lasse Peltonen Hirvelän Hirvet 5,05

P7 (2kg): 1) Isko Kovanen KerimU 4,32

T15 (3kg): 1) Henna Sallinen SavonlRie 12,27

T13 (2,5kg): 1) Riikka Peltonen HirvelänHirvet 8,28

T11 (2kg): 1) Nea Roiha PunkahU 8,41; 2) Minttu Kovanen KerimU 6,26; 3) Liisa Peltonen HirvelänHirvet 6,13

T10 (2kg): 1) Nea Luukkonen PuumalVi 6,31

T8 (600g): Iida Suvanto ImatrU 2,99

Pituushypyn luokittelukilpailu:

P11: 1) Juho Heikkonen Punkah U 3,68

P10: 1) Arttu Turtiainen KerimU 3,42

P9: 1) Juho Suvanto ImatrU 3,21; 2) Lasse Peltonen HirvelänHirvet 2,74

P7: 1) Aapo Turtiainen KerimU 2,51

T13: 1) Riikka Peltonen HirvelänHirvet 3,77

T11: 1) Liisa Peltonen HirvelänHirvet 3,75; 2) Nea Roiha PunkahU 3,52

T8: Iida Suvanto ImatrU 2,61

60m juoksu (käsiajanotto):

P11: 1) Juho Heikkonen PunkahU 9,7

T13: 1) Riikka Peltonen HirvelänHirvet 10,42

T11: 1) Liisa Peltonen HirvelänHirvet 9,8; 2) Nea Roiha PunkahU 10,0

40m juoksu (käsiajanotto):

P9: 1) Juho Suvanto ImatrU 7,8

P7: 1) Aapo Turtiainen KerimU 8,6

T8: Iida Suvanto ImatrU 8,8

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Punkaharjun luokittelukisojen 30.6.2013 tulokset

Keihään luokittelukilpailu:

P12 (400g): 1) Atte Lehto ParikU 29,41

P11(400g):  1) Veikka Mahkonen PunkahU 21,10, 2) Olli Örn JoensKat 16,33

P10(400g):  1) Arttu Turtiainen KerimU 25,49, 2) Arttu Härkönen SavonlRie 21,91

P7(400g):  1) Isko Kovanen KerimU 10,78

T11 (400g): 1) Nea Roiha PunkahU 22,43, 2) Minttu Kovanen KerimU 13,19

T10 (400g): 1) Jessica Halonen SavonlRie 11,63

T7 (400g): 1) Vilma Härkönen SavonlRie 5,89

Pallon heitto:

P7:  1) Isko Kovanen KerimU 17,31

T7: 1) Vilma Härkönen SavonlRie 9,82

40m luokittelukilpailu (käsiajanotto):

T9: 1) Nea Kuuramaa SavonlJyr 7,5

T7: 1) Vilma Härkönen SavonlRie 7,6

60m luokittelukilpailu (käsiajanotto):

P11: 1) Olli Örn JoensKat 9,5

P10:  1) Arttu Härkönen SavonlRie 10,6

T10: 1) Jessica Halonen 10,7

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

Punkaharjun luokittelukisojen 16.6.2013 tulokset

Kiekonheiton luokittelukilpailu:

P12: 1) Severi Niittymäki SaRi 19,68

P9: 1) Juho Suvanto ImatrU 14,05

P7: 1) Isko Kovanen KeU 11,41

N17: 1) Sini Lippojoki JoutsK 28,23

N: 1) Sini Lippojoki JoutsK 29,58

T10: 1) Saara Niittymäki SaRi 9,68

Kuulantyönnön luokittelukilpailu:

P12: 1) Severi Niittymäki SaRi 6,00

P9: 1) Juho Suvanto ImatrU 6,65

P7: 1) Isko Kovanen KeU 4,14

N17: 1) Sini Lippojoki JoutsK 10,12

T10: 1) Saara Niittymäki SaRi 5,35

 200m luokittelukilpailu (käsiajanotto):

P12: 1) Severi Niittymäki SaRi 32,5

P9: 1) Juho Suvanto ImatrU 39,90

T6: 1) Iida Suvanto ImatrU 47,17; 2) Veera Niittymäki SaRi 49,81; 3) Anastasia Jamic ImatrU 52,48

 

Korkeushypyn luokittelukilpailu:

P12: 1) Severi Niittymäki Sari 125

P9: 1) Juho Suvanto ImatrU 92

T10: 1) Saara Niittymäki SaRi 100

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------

Punkaharjun luokittelukisojen 26.5.2013 tulokset

Kiekonheiton luokittelukilpailu:

M16: 1) Mikko Holi PuU 45,19

P13: 1) Simo Kosonen PuU 32,72

P12: 1) Severi Niittymäki SaRi 20,05

P11: 1) Juho Heikkonen PuU 20,36

P7: 1) Isko Kovanen KeU 12,01

N17: 1) Sini Lippojoki JoutsK 27,99

N16: 1) Netta Karvinen KeU 25,90

T11: 1) Tanja Kokkonen SaRi 20,68; 2) Nea Roiha PuU 16,26; 3) Minttu Kovanen KeU 14,60

T10: 1) Jessica Halonen SaRi 14,55; 2) Saara Niittymäki SaRi 11,09

Kuulantyönnön luokittelukilpailu:

M16: 1) Mikko Holi PuU 12,74

P13: 1) Simo Kosonen PuU 10,10

P12: 1) Severi Niittymäki SaRi 5,86

P11: 1) Veikka Mahkonen 6,68; 2) Juho Heikkonen PuU 6,22

P10: 1) Arttu Härkönen SaRi 6,77

P7: 1) Isko Kovanen KeU 3,90; 2) Joel Tynkkynen PuU 2,88

N16: 1) Netta Karvinen KeU 10,18

T11: 1) Nea Roiha PuU 8,39; 2) Tanja Kokkonen SaRi 7,49; 3) Minttu Kovanen KeU 6,21

T10: 1) Jessica Halonen SaRi 6,13; 2) Saara Niittymäki SaRi 5,50; 2) Maria Tynkkynen PuU 5,50

Pituushypyn luokittelukilpailu:

P11: 1) Juho Heikkonen PuU 3,70

P10: 1) Arttu Härkönen SaRi 3,45

P7: 1) Joel Tynkkynen PuU 2,38; 2) Isko Kovanen KeU 2,16

T11: 1) Tanja Kokkonen SaRi 4,14; 2) Nea Roiha PuU 3,81; 3) Minttu Kovanen KeU 2,64

T10: 1) Iida Kokkonen SaRi 3,53; 2) Jessica Halonen SaRi 3,40

T7: 1) Vilma Härkönen SaRi 2,84

Pikajuoksun luokittelukilpailu (käsiajanotto):

P11 60m: 1) Juho Heikkonen PuU 10,1

P10 60m: 1) Arttu Härkönen SaRi 11,1

P7 40m: 1) Joel Tynkkynen PuU 8,4; 2) Isko Kovanen 8,6

T11 60m: 1) Nea Roiha PuU 10,8; 2) Minttu Kovanen KeU 12,0

T10 60m: 1) Iida Kokkonen SaRi 10,2; Jessica Halonen SaRi 10,8; 3) Maria Tynkkynen PuU 11,2

T7 40m: 1) Vilma Härkönen SaRi 8,1

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------

PiirinMestaruus hallikisoissa hienoa menestystä 27.1.2013

Punkaharjun Urheilijat olivat edustettuna pienellä ryhmällä pm-hallikisoissa. Jokainen kilpailija ylsi todella hienoihin suorituksiin ja omia ennätyksiä rikottiin myös. Jokainen urheilija pääsi myös palkintokorokkeelle. Yksi kovimmista suorituksista oli Joel Heiskasen kulta P9 sarjan 40m juoksussa. Aika 7,7 on todella kovaa tasoa kun huomioi Joelin 7v iän.

Nea Roiha - hopeaa kuulassa + pronssia korkeudessa

Sini Heiskanen - pronssia 60m

Joel Heiskanen - kultaa 40m

Juho Heikkonen - kultaa 60m + kultaa korkeudessa

Veikka Mahkonen - pronssia kuulassa

Simo Kosonen - kultaa kuulassa

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------

ETELÄ-SAVON PIIRIN TILASTOISTA 2012

Miehet

1) M-17 Kuula 5 kg Janne Voutilainen             13.43                  Parikkala 15.9.

1) P-15 Kiekko 1,5 kg Mikko Holi                     42.64                  Punkaharju 1.7.

1) P-15 Kiekko 1 kg Mikko Holi                         57.01                  Savonlinna 24.7.

1) P-12 Kiekko 600 g Simo Kosonen                31.18                  Rautjärvi 7.8.

1) P-10 60m Juho Heikkonen                            9,42                     Savonlinna 23.7.

1) P-10 Pituus Juho Heikkonen                         398                      Leppävirta 2.9.

1) P-10 Kolmiloikka Juho Heikkonen               8.06                     Leppävirta 1.9.

1) P-10 60m aidat Juho Heikkonen                  12,52                  Savonlinna 31.7.

1) P-10 Kolmiottelu Juho Heikkonen               602                      Punkaharju 12.8.

2) M-17 Keihäs 700 g Janne Voutilainen        49.11                 Kerimäki 11.6.

2) P-15 Moukari 4 kg Mikko Holi                      35.04                  Savonlinna 24.7.

2) P-15 Kuula 4kg Mikko Holi                           14.40                  Savonlinna 23.7.

2) P-12 Kuula 3kg Simo Kosonen                    10.21                  Espoo 26.6.

2) P-12 Moukari 4 kg Simo Kosonen               17.40                  Parikkala 12.6.

2) P-12 Moukari 3 kg Simo Kosonen               23.74                  Savonlinna 24.7.

3) M-17 Kiekko 1,5 kg Janne Voutilainen       27.47                  Ristiina 9.9.

3) P-15 Keihäs 600 g Mikko Holi                     53.66                 Savonlinna 23.7.

3) P-10 Kiekko 600 g Juho Heikkonen           19.62                  Savonlinna 28.8.

Naiset

1) T-10 100m Tanja Kokkonen                            15,81                  Savonlinna 9.8.

1) T-10 200m Tanja Kokkonen                            32,37                  Mikkeli 6.8.

1) T-10 300m Tanja Kokkonen                            52,35                  Savonlinna 28.8.

1) T-10 Kuula 2 kg Nea Roiha                              7.47                     Leppävirta 1.9.

1) T-10 Kiekko 600 g Nea Roiha                          16.51                  Punkaharju 12.8.

1) T-10 Moukari 2,5 kg Nea Roiha                     11.82                  Rautjärvi 23.5.

2) T-10 60 m Tanja Kokkonen                             9,52                     Imatra 9.6.

2) T-10 150m Tanja Kokkonen                            23,46                  Leppävirta 2.9.

2) T-10 600m Tanja Kokkonen                            2.16,61               Leppävirta 2.9.

2) T-10 Kolmiottelu Tanja Kokkonen                  689                      Ristiina 18.6.

2) T-10 Keihäs 400 g Nea Roiha                         19.37                  Savonlinna 24.7.

3) T-10 800m Tanja Kokkonen                           3.16,04              Savonlinna 21.6.

3) T-10 1000m Tanja Kokkonen                         4.06,30               Espoo 26.6.

3) T-10 60 m aidat Tanja Kokkonen                  11,38                  Jyväskylä 13.9.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

KIEKON ja KUULAN LUOKITTELUKISAT 24.8.2012 Punkaharjun keskuskenttä

P15 kiekko

1. Mikko Holi PunkahU 53,78

P14 kiekko

1. Simo Kosonen  PunkahU 20,60

P12 kiekko

1. Simo Kosonen PunkahU 24,69

P10 kiekko

1. Juho Heikkonen PunkahU 19,39

P9 kiekko

1. Arttu Turtiainen KerimU 17,82

P12 kuula

1. Simo Kosonen PunkahU 9,59

P10 kuula

1. Juho Heikkonen PunkahU 4,74

P9 kuula

1. Arttu Turtiainen KerimU 7,79

P6  kuula

1. Isko Kovanen KerimU 3,08

 

N17 kiekko

1. Johanna Lintunen SulkavTar 30,08

T10 kiekko

1. Minttu Kovanen KerimU 14,30

2. Nea Roiha PunkahU 13,97

3. Tanja Kokkonen PunkahU 11,03

N17 kuula

1. Johanna Lintunen SulkavTar 10,38

T15 kuula

1. Susanna Lintunen SulkavTar 10,74

T10 kuula

1. Nea Roiha PunkahU 7,17

2. Tanja Kokkonen PunkahU 5,72

3. Minttu Kovanen KerimU 5,02

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JANNE JA MIKKO EDUSTIVAT SEURAA SM-KISOISSA

Mikko Holi kilpaili 14-15 vuotiaiden SM-kisoissa Vaasassa. Mikko osallistui päälajiinsa P15 kiekkoon ja teki kilpailusta oikean jännitysnäytelmän. Ennen viimeistä heittoa Mikko oli mitalien ulkopuolella mutta viimeisen heiton kiskaisu lennätti kiekon SM-hopealle lukemalla 56,35. Mikko uusi näin vuoden takaisen suomen-mestaruus hopean.

 

Janne Voutilainen kilpaili 16-17 vuotiaiden SM- kisoissa Espoossa. Janne osallistui P16 keihääseen ja kuulaan. Keihäskisassa Janne sijoittui hienosti sijalle 9 ja kuulassa Janne antoi kyytiä 5kg kuulalle työntäen sen kauden parhaaseen lukemaan 13,26. Kyseinen kuulakaari riitti kavatasoisessa kisassa seitsemänteen sijaan.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KIEKON LUOKITTELUKISAT 12.8.2012 Punkaharjun keskuskenttä

 

P13 kiekko

1. Jussi Kähäri RistU 33,28

2. Lassi Kähäri RistU 21,24

P11 kiekko

1. Iiro Rummukainen RistU 21,14

2. Juho Heikkonen PunkahU 13,35

 

N17 kiekko

1. Johanna Lintunen SulkavTar 37,61

2. Emilia Hakala MuurY 27,36

3. Henna Sallinen SavonlRie 26,55

T15 kiekko

1. Henna Sallinen SavonlRie 29,70

2. Netta Karvinen KerimU 29,82

3. Saara Torpakko KerimU 23,01

T13 kiekko

1. Muusa Makkonen KerimU 25,55

2. Sonja Torpakko KerimU 21,94

T11 kiekko

1. Nea Roiha PunkahU 16,51

2. Netta Karjalainen SavonlRie 15,08

3. Rosa Silvennoinen SavonlRie 15,00

4. Minttu Kovanen KerimU 14,43

5. Moona Makkonen KerimU 13,04

T9 kiekko

1. Jessika Halonen SavonlRie 11,03

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOLMIOTTELU 12.8.2012 TULOKSET (Punkaharjun keskuskenttä)

P11: 1) Elmeri Hannukainen Savonlinna 402pist. (4,91m/270cm/11,5s)

P10: 1) Juho Heikkonen PuU 602pist. (5,2m/354cm/10,3s)

P6: 1) Isko Kovanen KeU 183pist. (3,29m/176cm/9,4s)

T10: 1) Nea Roiha PuU 620 (7,38m/328cm/11,1s); 2) Minttu Kovanen KeU 408pist. (5,23m/287cm/12,1s)

T9: Jessika Halonen SaRi 501pist. (5,3s/317cm/11s)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

YLEISURHEILUKISAT, PUNKAHARJU 29.7.2012.

P11 korkeus: 1) Severi Niittymäki SavonlRie 115

P10 korkeus: 1) Juho Heikkonen PunkahU 100

T9 korkeus: 1) Saara Niittymäki SavonlRie 100; 2) Maria Tynkkynen PunkahU 80

P6 pallo: 1) Joel Tynkkynen PunkahU 12,18

P3 pallo: 1) Sakari Heiskanen PerniönU 2,47

T7 pallo: 1) Siiri Heiskanen PerniönU 9,07; 2) Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 8,37

T5 pallo: 1) Veera Niittymäki SavonlRie 5,67; 2) Pirkko Heiskanen PerniönU 4,29

M17 kuula: 1) Janne Voutilainen PunkahU 12,18; 2) Joona Neuvonen MikkKe 11,48

P12 kuula: 1) Eino Neuvonen MikkKe 6,19; 2) Niko Henrikson PunkahU 5,97

P11 kuula: 1) Severi Niittymäki SavonlRie 5,12

P10 kuula: 1) Juho Heikkonen PunkahU 475

P9 kuula: 1) Arttu Turtiainen KerimU 7,08

P6 kuula: 1) Aapo Turtiainen KerimU 3,21

T13 kuula: 1) Linda Kilpeläinen SavonlRie 8,91

T9 kuula: 1) Maija Tiainen KerimU 4,93; 2) Saara Niittymäki SavonlRie 4,82; 3) Maria Tynkkynen PunkahU 3,62; 4) Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 3,51

T7 kuula: 1) Siiri Heiskanen PerniönU 2,68

M17 keihäs: 1) Joona Neuvonen MikkKe 46,28; 2) Janne Voutilainen PunkahU 45,26

P12 keihäs: 1) Eino Neuvonen MikkKe 23,96

P11 keihäs: 1) Severi Niittymäki SavonlRie 19,71

P10 keihäs: 1) Juho Heikkonen PunkahU 13,87

P9 keihäs (400g): 1) Arttu Turtiainen KerimU 21,30

P7 keihäs: 1) Valtteri Suomalainen 3,98

P6 keihäs: 1) Aapo Turtiainen KerimU 7,02

T13 keihäs: 1) Linda Kilpeläinen SavonlRie 22,31

T9 keihäs: 1) Maija Tiainen KerimU 11,98; 2) Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 9,32; 3) Saara Niittymäki SavonlRie 8,79; 4) Maria Tynkkynen PunkahU 6,10

T7 keihäs: 1) Siiri Heiskanen PerniönU 2,68

P12 60m: 1) Niko Henrikson PunkahU 10,98

P10 60m: 1) Juho Heikkonen PunkahU 9,52

T9 60m: 1) Saara Niittymäki SavonlRie 10,06

P7 40m: 1) Valtteri Suomalainen 9,12

P6 40m: 1) Aapo Turtiainen KerimU 8,79; 2) Joel Tynkkynen PunkahU 9,73

P3 40m: 1) Sakari Heiskanen PerniönU 14,63

T9 keihäs: 1) Maija Tiainen KerimU 6,98; 2) Saara Niittymäki SavonlRie 7,02; 3) Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 7,27; 4) Maria Tynkkynen PunkahU 7,48

T7 40m: 1) Siiri Heiskanen PerniönU 8,76; 2) Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 9,01

T5 40m: 1) Veera Niittymäki SavonlRie 9,12; 2) Pirkko Heiskanen PerniönU 11,26

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Piirinmestaruus kisat Savonlinna 23-24.7.2012

P15 kuula

2. Mikko Holi PuU 14,40

P15 keihäs

3. Mikko Holi PuU 53,66

P12 kuula

1. Simo Kosonen PuU 9,81

P12 kiekko

1. Simo Kosonen PuU 30,96

P10 60m +0,9

1. Juho Heikkonen PuU 9,42

P10 pituus

2. Juho Heikkonen PuU 394

P9 40m  +1,4

5. Saku Rinkinen PuU 7,31

P9 pituus

6. Saku Rinkinen PuU 322

T10 kuula

1. Nea Roiha PuU 718

T10 korkeus

5. Nea Roiha PuU 110

24.7. TULOKSET

P15 kiekko

1. Mikko Holi PunkahU 57,01

P15 moukari

2. Mikko Holi PunkahU 35,04

P12 1000 m

4. Niko Henriksson PunkahU 3.56,74

P12 moukari

1. Simo Kosonen PunkahU 23,74

P10 60 m aj +1,4

1. Juho Heikkonen PunkahU 12,52

P9 junnukeihäs

7. Saku Rinkinen PunkahU 14,16

T10 kiekko

1. Nea Roiha PunkahU 14,23

T10 keihäs

1. Nea Roiha PunkahU 19,37

------------------------------------------------------------------------------------------------

YLEISURHEILUKISAT, PUNKAHARJU 15.7.2012.

P12 kuula: 1) Simo Kosonen PuU 9,50

P10 kuula: 1) Juho Heikkonen PuU 5,02

T16 kuula: 1) Jaana Repo ParikU 9,68; 2) Iina Kosonen PuU 9,47

T10 kuula: 1) Nea Roiha PuU 6,59; 2) Minttu Kovanen KeU 4,74

T9 kuula: 1) Ellen Hemmola PuU 5,45; 2) Saara Niittymäki SavonlRie 4,58

P6 pallo: 1) Joel Tynkkynen PuU 11,54

P5 pallo: 1) Vili Toropainen PuU 9,05

T9 pallo: 1) Maria Tynkkynen PuU 16,00

T6 pallo: 1) Ella Repo ParikU 6,57

T3 pallo: 1) Nelli Toropainen PuU 1,98

P10 pituus: 1) Juho Heikkonen PuU 385

P8 pituus: 1) Saku Rinkinen PuU 332

P6 pituus: 1) Joel Tynkkynen PuU 210

P5 pituus: 1) Vili Toropainen PuU 186

T10 pituus: 1) Kiia Tattari SimpelU 331; 2) Nea Roiha PuU 291

T9 pituus: 1) Saara Niittymäki SaRi 347; 2) Ellen Hemmola PuU 328; 3) Maria Tynkkynen PuU 230

T6 pituus: 1) Ella Repo ParikU 188

P10 200m: 1) Juho Heikkonen PuU 37,14

P8 200m: 1) Saku Rinkinen PuU 39,42

P6 200m: 1) Joel Tynkkynen PuU 56,13

P5 200m: 1) Vili Toropainen PuU 51,82

T10 200m: 1) Kiia Tattari SimpelU 35,94; 2) Nea Roiha PuU 39,64

T9 200m: 1) Saara Niittymäki SaRi 36,31; 2) Ellen Hemmola PuU 38,12; 3) Maria Tynkkynen PuU 44,90

T6 200m: 1)  Ella Repo ParikU 52,17

P10 60m: 1) Juho Heikkonen PuU 9,99

P8 60m: 1) Saku Rinkinen PuU 10,88

P6 40m: 1) Joel Tynkkynen PuU 9,38

P5 40m: 1) Vili Toropainen PuU 9,24

T10 60m: 1) Kiia Tattari SimpelU 10,22; 2) Nea Roiha PuU 11,70;

T9 60m: 1) Saara Niittymäki SaRi 10,47; 2) Ellen Hemmola PuU 11,36

T9 40m: 1) Maria Tynkkynen PuU 8,69

T6 40m: 1)  Ella Repo ParikU 9,79

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KIEKON LUOKITTELUKISAT, PUNKAHARJU 1.7.2012

M17 kiekko: 1) Mikko Holi PuU 42,64

P15 kiekko: 1) Mikko Holi PuU 53,41

P12 kiekko: 1) Simo Kosonen PuU 29,65; 2) Aleksi Pulkkinen RistU 14,66

P11 kiekko: 1) Severi Niittymäki SaRi 13,50

P10 kiekko: 1) Joonas Pulkkinen RistU 19,80; 2) Juho Heikkonen PuU 14,94

N17 kiekko: 1) Johanna Lintunen SulkTa 32,63; 2) Iina Kosonen PuU 24,99

T15 kiekko: 1) Netta Karvinen KeU 30,02

T13 kiekko: 1) Linda Kilpeläinen SaRi 25,56

T10 kiekko: 1) Nea Roiha PuU 13,13; 2) Minttu Kovanen KeU 12,77

SEURAKISAT, PUNKAHARJU 1.7.2012

P11 korkeus: 1) Severi Niittymäki SaRi 120

P11 60m: 1) Severi Niittymäki SaRi 9,91

P10 Korkeus: 1) Juho Heikkonen PuU 105

P10 60m: 1) Juho Heikkonen PuU 9,72

P5 40m: 1) Vili Toropainen PuU 9,76

T10 korkeus: 1) Nea Roiha PuU 115

T10 60m: 1) Tanja Kokkonen PuU 9,25; 2) Nea Roiha PuU 11,30

T10 100m: 1) Tanja Kokkonen PuU 15,54; 2) Nea Roiha PuU 19,06

T9 korkeus: 1) Maria Tynkkynen PuU 70

T9 40m: 1) Maria Tynkkynen PuU 8,24

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Youth Athletic Games 25 - 26.6 keräsi Helsinkiin suomen parhaimmistoa (2500 osallistujaa).

Punkaharjun Urheilijoiden edustajat pärjäsivät hyvin vaikka sää ei ollut paras mahdollinen huippu suoritusten tekoon.

Mikko Holi hopeaa kiekon P15 sarjassa tuloksella 49,78

Nea Roiha:

    7. keihään T10 sarjassa tuloksella 16,69

    13. kuulan karsinnassa tuloksella 6,17 (T10 sarja)

Simo Kosonen kahdeksas omaa ikäluokkaa vuotta vanhemmassa sarjassa P13 tuloksella 10,21

Tanja Kokkonen:

    11. pituuden T10 sarjassa ennätyksellään 3,76

    11. 60m juoksussa T10 sarjassa tuloksella 9,85

    19. 1000m juoksussa T10 sarjassa tuloksella 4.06,30

 Juho Heikkonen:

    19. 60m alkuerissä P10 sarjassa tuloksella 9,92

    19. Pituuden karsinnassa tuloksella 3,52

    17. 1000m juoksussa P10 sarjassa tuloksella 3.59,96

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Punkaharjun piirikunnalliset 5.6.2012

M17 Keihäs: 1) Janne Voutilainen PuU 47.71

P15 Keihäs: 1) Miika Hölsä SU–41 53.35

P15 Kuula: 1) Mikko Holi PuU 13.88

P11 Kuula: 1) Juuso Kosonen KeU 7.72; 2) Lassi Hirvonen KeU 5.49; 3) Veikka Mahkonen PuU 5.43; 4) Juho Heikkonen PuU 4.82

P11 Pituus: 1) Juho Heikkonen PuU 381; 2) Lassi Hirvonen KeU 375; 3) Juuso Kosonen KeU 358; 4) Veikka Mahkonen PuU 325

P11 60m (+ 1,19): 1) Juho Heikkonen PuU 9.4; 2) Lassi Hirvonen KeU 9.7; 3) Juuso Kosonen KeU 9.8; 4) Veikka Mahkonen PuU 10.6

P9 Kuula: 1) Arttu Turtiainen KeU 7.05

P9 Pituus: 1) Arttu Turtiainen KeU 309

P7 Pituus: 1) Matias Mannelin PuU 1.96; 2) Isko Kovanen KeU 1.64

P7 40m (+0,30): 1) Matias Mannelin PuU 8.7; 2) Isko Kovanen KeU 10.7

N17 Keihäs 1) Annika Luukkainen SaRi 31.99; 2) Laura Makkonen PuU 29.79

N17 Kuula: 1) Laura Makkonen PuU 10.13; 2) Annika Luukkainen SaRi 8.87

T15 Keihäs: 1) Netta Karvinen KeU 40.60

T15 Kuula: 1) Netta Karvinen KeU 9.81

T11 Kuula: 1) Nea Roiha PuU 6.48; 2) Minttu Kovanen KeU 4.59; 3) Tanja Kokkonen PuU 3.45

T11 Pituus: 1) Tanja Kokkonen PuU 363; 2) Nea Roiha PuU 303; 3) Minttu Kovanen KeU 260

T11 60m (+ 0,57): 1) Tanja Kokkonen PuU 9.4; 2) Nea Roiha PuU 11.3; 3) Minttu Kovanen KeU 12.8

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Mikko Holi heitti P15-sarjan piirinennätyksen 27.5.2012

Punkaharjun Urheilijoiden Mikko Holi heitti 15-vuotiaiden poikien kiekonheiton uudeksi piirinennätykseksi tuloksen 51,41 su 27.5. Punkaharjulla järjestetyissä yleisurheilun luokittelukilpailuissa.

P15-sarjan aiempi ennätys oli Mikkelin Kilpa-Veikkojen Mika Montosen vuonna 1984 heittämä 50,91. Mikko sijoittui viime kesänä Varkaudessa järjestetyissä 14-vuotiaiden SM-kisoissa pronssille ja hänellä on hallussaan myös vuonna 2010 heittämänsä Etelä-Savon yleisurheilun 13-vuotiaiden kiekonheiton piirinennätys 53,90.

Luokittelu ja seurakisojen tulokset (kiekko ja pituus luokittelulajeina):

P15 Kiekko:  1) Mikko Holi PunkahU 51.41 (pe P15)

P15 Pituus: 1)  Aleksi Sairanen KerimU 459

P12 Kiekko: 1) Simo Kosonen PunkahU 28.34, 2) Niko Roiha PunkahU 15.02

P12 Kuula: 1) Simo Kosonen PunkahU 8.59, 2) Niko Roiha PunkahU 5.72

P11 Pituus: 1) Lauri Tossavainen SavonlRie 331

P11 60m: 1) Lauri Tossavainen SavonlRie 9.93

P11 Kuula: 1) Lauri Tossavainen SavonlRie 5.23

P10 Kiekko: 1) Juho Heikkonen PunkahU 13.24

P10 Pituus: 1) Juho Heikkonen PunkahU 365

P10 60m: 1) Juho Heikkonen PunkahU 10.0

P10 Kuula: 1) Juho Heikkonen PunkahU 5.17

P9 Pituus: 1) Arttu Turtiainen KerimU 315

P9 Kuula: 1) Arttu Turtiainen KerimU 7.46

P6 Pituus: 1) Aapo Turtiainen KerimU 223

P6 40m: 1) Aapo Turtiainen KerinU 8.75

P5 Pituus: 1) Vili Toropainen PunkahU 1,98

P5 40m: 1) Vili Toropainen PunkahU 9.47

P3 40m: 1) Valtteri Vänttinen PunkahU 13.42

N17 Kiekko: 1) Sini Lippojoki JoutsKu 28.47, 2) Iina Kosonen PunkahU 27.64

N17 Kuula: 1) Iina Kosonen PunkahU 9.45

T13 Kiekko: 1) Linda Kilpeläinen SavonlRie  26.08

T13 Pituus: 1) Linda Kilpeläinen SavonlRie 458

T12 Pituus: 1) Riikka Pitkänen SavonlRie 394

T11 Kiekko: 1) Rosa Silvennoinen SavonlRie 17.06, 2) Netta Karjalainen SavonlRie 14.19, 3) Nea Roiha PunkahU 12.12

T11 Pituus: 1) Janika Pulkkinen SavonlRie 388, 2) Netta Karjalainen SavonlRie 382, 3) Rosa Silvennoinen SavonlRie 357

T11 60m: 1) Netta Karjalainen SavonlRie 9.53, 2) Janika Pulkkinen SavonlRie 9.69

T10 Pituus: 1) Tanja Kokkonen PunkahU 372, 2) Ella Kainulainen SavonlRie368, 3) Nea Roiha PunkahU 295

T10 60m: 1) Tanja Kokkonen PunkahU 9.50, 2) Ella Kainulainen SavonlRie 10.22

T10 Kuula: 1) Nea Roiha PunkahU 6.12, 2) Ella Kainulainen SavonlRie 5.18, 3) Tanja Kokkonen PunkahU 3.37

T9 Pituus: 1) Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 331, 2) Jessica Halonen SavonlRie 299, 3) Emilia Mutikainen PunkahU 278

T9 40m: 1) Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 7.34, 2) Jessica Halonen SavonlRie 7.53, 3) Emilia Mutikainen PunkahU 8.02

T9 Kuula: 1) Jessica Halonen SavonlRie 4.08, 2) Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 3.60

T7 Pituus: 1) Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 205

T7 40m: 1) Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 9.19

T3 40m: 1) Nelli Toropainen PunkahU 15.9

 -----------------------------------------------------------------------------------

Keväthallit Tanhuvaarassa 18.3.2012.

Omat ennätykset menivät uusille lukemille. Kesällä pieni mutta sisukas ryhmä on loistavassa iskussa.

M17 Kuula: 2. Janne Voutilainen PuU 12,61

P11 60m: 3. Juho Heikkonen PuU 9,84 (oma ennätys)

P11 Pituus: 2. Juho Heikkonen PuU 389 (oma ennätys)

T11 Kuula: 1. Nea Roiha PuU 6,30 (oma ennätys)

T11 60m: 3. Tanja Kokkonen PuU 9,88

T11 Pituus 4. Tanja Kokkonen PuU 362 (oma ennätys), 7. Nea Roiha PuU 300